Zomrela herečka a režisérka Milka Zimková, preslávili ju najmä Kone na betóne

31.05.2023


Skonala v nemocnici, mala 71 rokov.

OKRUŽNÁ. Herečka a režisérka Milka Zimková zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe, skonala v nemocnici v Bratislave. Mala 71 rokov.

Informáciu o úmrtí pre RTVS potvrdil bývalý manžel herečky Ondrej Zimka, ktorý je známy akademický maliar.

V ich umeleckých stopách kráčajú aj ich deti. Jej dcéra Milina Zimková je akademická maliarka, syn Ondrej akademický sochár.

Milku Zimkovú preslávil najmä film Pásla kone na betóne, kde si zahrala postavu Johany Ovšenej s Ľubomírom Paulovičom či Mariánom Geišbergom.

Založila si Divadlo jedného herca
Vyrastala v obci Okružná neďaleko od Prešova a o herectve snívala odmalička. Jej prvý divák bol milovaný dedko.

Po prešovskom gymnáziu pokračovala v štúdiu na Vysokej škole múzických umení, ktorú ukončila s červeným diplomom.

Po skončení štúdia pôsobila ako herečka v Divadle pre deti a mládež v Trnave.

Sen o tom, ako zahviezdi v niektorom z väčších divadiel, sa jej priskoro rozplynul. Buď nemali voľné miesto, alebo nepotrebovali taký typ herečky.

Akčná východniarka teda zobrala veci do svojich rúk, založila si Divadlo jedného herca a začala písať monodrámy, s ktorými obišla množstvo slovenských i zahraničných miest.

Východniari sa na ňu hnevali, dokonca aj mama
Popri tom písala aj poviedky a vďaka tomu, že ju nahovorili, aby ich spracovala ako scenár, vznikol film Pásla kone na betóne a o niekoľko rokov neskôr aj jeho pokračovanie.

„Oslovili ma, aby som napísala scenár. Spočiatku som sa bránila, lebo je rozdiel napísať monodrámu alebo filmový scenár. Nakoniec som ho predsa len napísala a takto to dopadlo,“ vysvetlila pred rokmi.

Film sa nakrúcal vo Finticiach v roku 1982. Odvtedy nebola Zimková vo Finticiach ani raz, hoci jej rodiskom je neďaleká Okružná.

Herečka tam odtlačila svoje dlane do betónovej platne, kde sa aj podpísala. Spolu s odtlačkom zanechala herečka vo Finticiach i svoje šaty, v ktorých počas filmu hrala.

Aj keď sa očakávalo, že s ním uspeje hlavne na východe, opak bol pravdou.

„Bála som sa otvoriť obálky s pečiatkou Prešova či iného mesta z východu. Toľko nadávok... Preniesla som sa cez to, aj keď to bolelo. Všetci si mysleli, že si robím žarty z vlastných ľudí. Ako by som mohla? Veď som jedna z nich. Som dievča z východu, nemôžem písať o žene z bratislavského paneláka,“ hovorila herečka.

Dodala, že jej dokonca „naložila" aj vlastná matka.

Pri jednej z návštev jej povedala: „Ani ši nemala chodzic domu. Še haňbim isc aj do obchodu, každi ľem o tim hutori, jake čudo ši porobela.“

Neskôr však aj východniari film prijali a dnes je už uznávanou klasikou slovenskej filmovej tvorby.

Neskôr prišli filmové scenáre ...kone na betóne, Veľká noc a Bez slov.

Medzi známe filmy, v ktorých sa predstavila, patria aj snímky Kosenie jastrabej lúky (1981), Zrelá mladosť (1983), Sedmé nebe (1987), Proč? (1989) alebo Montiho čardáš (1989).

Medzi jej knižné publikácie patria Pásla kone na betóne, No a čo, Bez slov, NO a TO! alebo sama so všetkými, ale aj Šarišsko-slovenský slovník z okolia Prešova.

Prečo nárečie?
Často sa vraj stretávala aj s otázkou, prečo preferuje nárečie, prečo sa k nemu tak hrdo hlási.

Vravela, že človek má čerpať z toho, čo mu je najbližšie, teda aj z nárečia.

„Snažíme sa ho udržať v čo najpoctivejšej forme, lebo keď ho naša generácia neulapí, tak to už nikto nezachráni.“

Zneužívanie nárečia sa jej však nepáčilo.

„Nie som za to, aby sa zbastarďovalo, jedno slovo po slovensky a druhé po šarišsky a urobia z toho estrádu. Nikdy som nárečie nezneužila, aby to bolo smiešne,“ zdôraznila.

Vraj sa stretla aj viackrát s tvrdením jazykových znalcov, že práve východniarske nárečie, a šarišské zvlášť, je najbohatšie a najkošatejšie.

Pre ňu boli najkrajšími nárečovými slovami „ľubosc“ či „stišicene mojo preľubene“, čo jej často vravievala matka.

Získala množstvo ocenení
Milka Zimková má na svojom konte niekoľko ocenení. Cenu Ivana Kraska (1981), hlavnú cenu za film Pásla kone na betóne na Medzinárodnom filmovom festivale v Moskve (1983),v tom istom roku získala cenu za najlepší ženský herecký výkon na Festivale československého filmu, zároveň v roku 1983 získala titul Osobnosť roka.

V roku 1997 získala Cenu za najlepší herecký výkon na Festivale európskych filmov vo francúzskom Saint-Etienne za film ...kone na betóne, v roku 2001 dostala Cenu za knihu roka - Poviedky bez slov, ale aj Cenu medzinárodnej poroty na Medzinárodnom festivale Divadla jedného herca v poľskom Vroclave v roku 2006.

(sita)

Hlášky z filmu Pásla kone na betóne
Ta baby nam tu rozkazovac ňebudu! Myslíš, že keď si si ty tú maturu spravila naďaleko, ta možeš do všetkého pchať nos?!
Škoda, že apo zamkli patrony, by si videla ranu!
Ta už caly valal zna, že ona hruba ňe od klobaskoch.
Kadzi chodzi, dzeci robi.
Doktor, ani fiškaľ z neho nebudze, aľe chlop je ňe plany.
Tiež by som chcel potkať lásku, preto pijem.
Týmto smerom je sídlište, tam budeme bydleť a když bude to malé, možeme pýtať aj třipokoják.
Kukni na Feriho, tvar ma same pehy, jakeby ho muchy osraľi.
Ňemaš chlopa, ňemaš pravdy.
Anna Novotná


Klaudia Jurkovičová, Daniela Marcinová
Redakcia

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23176031/zomrela-herecka-a-reziserka-milka-zimkova-preslavili-ju-najma-kone-na-betone.html

foto:
Milka Zimková. (zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Cirkus u Labirci.
Divaci byly v šoku, kiď drezurovanyj karpatskyj medviď na motorci zo slovami - ****a zajs! - zastavyv, pokuryv i rozobrav karburator...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať